Шановні учні!
Розміщую список літератури, яку ми будемо опрацьовувати у наступному навчальному році. Рекомендую максимально прочитати влітку, щоб потім на це не витрачати багато часу. Пишу лише великі за обсягом твори.
1.Й. В. Ґете
«Фауст»
2.Франца Кафки
«Перевтілення»
3.ОлександрКупрін
«Гранатовий браслет»
4.М. Булгаков
«Майстер і Марґарита»
5.Джордж Орвелл
«1984»
6.Бертольд Брехт
«Матінка Кураж та її діти»
7.Генріх Белль
«Подорожній, коли ти прийдеш у Спа…»
8.Е. Гемінґвей
«Старий і море»
9.Ґ. Ґарсії Маркес
«Стариган із крилами»
10.Фрідріх Дюрренматт
«Гостина старої дами»
11.Маркус Френк Зузака
«Крадійка книжок»
12.Джон Майкл Ґрін
«Провина зірок»
Тема: Пошуки сенсу буття в романі Паоло Коельойо «Алхімік»
Мета: ознайомити учнів з творчістю бразильського письменника Паоло Коель-
йо, розкрити своєрідність його поглядів на життя і суспільство,
допомогти ос-
мислити філософсько-етичний та символічний зміст роману «Алхімік»;
удосконалювати вміння аналізувати художній твір, висловлювати власну думку,
вести дискусію, робити висновки з прочитаного; виховувати інтерес до
світоглядних, філософських проблем, прагнення осмислити своє місце в житті, а
також до вирішення моральних проблем.
Тип уроку: урок-презентація.
Хід уроку
Якщо ти чогось бажаєш, увесь
Всесвіт буде сприяти тому, щоб
бажання
твоє збулося.
П.Коельйо
I Організаційний момент
II Оголошення теми і мети уроку
1.
Мотивація навчальної діяльності .
Вступне слово вчителя.
Існують
книги, які прочитавши один раз, повертаєшся потім до них неод-
норазово.
Вони міцно тримають читача у своєму полоні. І кожного разу, перечитуючи
улюблені книги, відкриваєш в них щось нове, незбагненне. До таких книг
відноситься і «Алхімік» Паоло Коельйо.
Згідно
списку, надрукованому у журналі «Лір», П.Коельйо займає другий рядок у списку найбільш читаючих у світі авторів.
Його книги перекладені на 56 мов. Його романи серед найбільш продаваних в багать-ох країнах світу (а саме
у 140 країнах). Лише за право надрукувати його роман «П’ята гора» італійське видавництво заплатило аванс
у один млн. дол. А П.Коельйо – один із самих культових письменників світу.
А між тим, тридцять років тому власні батьки ледь
не скалічали йому життя…
2.
Підготовка до сприйняття навчальної теми.
Завдання на весь урок: наприкінці уроку дати своє
тлумачення теми і епіграфа уроку.
III Вивчення та усвідомлення
нового матеріалу
1.
Слово про письменника. Повідомлення
учнів-«біографів»
Біограф
1. Паоло Коельйо народився в 1947 році. Батьком його
був інженер Педро, а матір’ю –
домогосподарка Лігія.
У сім років Паоло
пішов до єзуїтської школи Сан-Ігнасіо в Ріо-де-Жанейро. Саме тут йому вручили
першу літературну нагороду на шкільному поетичному конкурсі, а його сестра Соня
згадує, як сама одержала приз за його твір, що знайшла в кошику для сміття.
Батьки хотіли, щоб син
став інженером. Непохитність батьків і вчасно потраплений під руку «Тропік
Рака» Міллера розбудили в Паоло дух протиріччя, і він взявся порушувати
прийняті в родині правила поведінки. Батько вважав, що син душевно хворий.
Біограф 2. У сімнадцять років Паоло двічі потрапляв до психіатричної лікарні, декілька
разів до нього застосовують електрошок.
Незабаром після після
цього Паоло заприятелював з акторами однієї театральної трупи і став працювати
журналістом. В очах обивателів того часу театр був розсадником аморальності і
розбещеності. Злякані батьки порушили обіцянку більше його не чіпати й утретє
відправили сина в лікарню.
Вийшовши звідти, Паоло
замкнувся в собі і зосередився на своїх переживаннях. У розпачі батьки
звернулися до іншого лікаря, і той пояснив, що Паоло не божевільний і що його
не слід тримати в психіатричній лікарні. Йому просто потрібно навчитися жити в
цьому світі. Через тридцять років після цих подій Паоло Коельйо написав книгу
«Вероніка вирішує вмерти».
Паоло Коельйо. (Учень, який читає уривки з щоденника письменника від його імені).
« Ця книга була
опублікована в Бразилії в 1998 році. До вересня я одержав електронною поштою
більш 1200 листів з описом схожих випадків і преживань. У жовтні деякі з тем,
порушених у книзі – депресія, паніка, самогубство – обговорювалися на
конференції, що одержала загальнонаціональний відгук. 22 січня наступного року
сенатор Едуардо Суплісі зачитав уривки з моєї книги на пленарному засіданні, що
допомогло бразильському конгресу нарешті прийняти закон, що обговорювався вже
протягом десяти років, - закон про заборону насильницької госпіталізації».
Біограф 3. Згодом Паоло знову береться за навчання. Однак провчився він недовго,
незабаром повернувся до театру. В 60-ті роки по всьому світі прокотився рух
хіппі. Нові віяння не оминули і Бразилію, де в той час була військова
диктатура. Паоло відростив собі волосся і навмисно ніколи не носив із собою
посвідчення особи. Пристрасть до творчості підштовхнула його відкрити свій
журнал, утім, випустити йому вдалося тільки два номери. В той же час музикант і
композитор Рауль Сейхас запропонував Паоло писати тексти до його пісень. Удвох
вони буквально змінили бразильську рок-музику, випустивши більше шестидесяти
пісень. Тоді ж друзі випустили серію коміксів «Кринг-ха», у яких провідною була
ідея волі. Диктаторський режим розцінив це як підривну діяльність. Їх
заарештували і посадили у в’язницю.
Біограф 4. З камери для допитів Коельйо вийшов живим тільки тому, що заявив про своє
божевілля. На очах у катів він почав наносити собі фізичні ушкодження, після
чого його випустили.
Ці події залишили в
його душі глибокий слід. У двадцять шість років Паоло вирішив, що досить з
нього експериментів, - настав час стати «нормальним». Він улаштувався на роботу
у фірму звукозапису «Поліграм», де і зустрів свою майбутню дружину.
Біограф 5. У 1977 році родина переїхала до Лондона. Паоло купив друкарську машинку і
почав писати, без особливого, утім, успіху. Через рік він повернувся до
Бразилії, влаштувався адміністратором в звукозаписній компанії «Сі-Бі-Ес». Але
вже через три місяці звільнився і розлучився з дружиною.
У 1979 році він
одружився вдруге. Медовий місяць подружжя провело в Європі. Вони відвідують
музей концтабору в Дахау. Там Паоло
привидилась людина. Через два місяці він зустрів цю людину в амстердамському
кафе. Вони довго говорили і обмінювалися поглядами на життя. Ця людина порадила
йому повернутися до католицизму, а також пройти Дорогою в Сантьяго – шляхом
середньовічних прочан із Франції до іспанського міста Сантьяго-де-Компостелла.
У 1987 році, після паломництва через рік, він написав свою першу книгу –
«Паломництво. Щоденник мага». В ній говорится про те, що дива трапляються й у
житті найзвичайнісіньких людей.
Біограф 6. У 1988 році Коельйо написав зовсім іншу книгу – «Алхімік», яка принесла
йому всесвітню відомість. В 1996 році його було призначено особливим радником
програми ЮНЕСКО. З’являються інші книжки. Запаморочлива
кар’єра Паоло
Коельйо продовжується. 1999 році Французький уряд удостоїв його звання кавалера
Національного ордена Почесного легіону.
Разом з дружиною в 1996 році він заснував
інститут. Це така організація, метою якої є надання допомоги і можливостей до
соціальної адаптації незалежним прошаркам бразильського суспільства, у першу
чергу дітям і людям похилого віку. У 2001 році Коельйо був визнаний гідним БАМБІ,
найпочеснішої нагороди Німеччини. У жовтні 2002 року він одержав нагороду
Планетарних мистецтв Будапештського клуба у Франкфурті. Письменник активно
займається журналістикою, а його твори з’являються на сценах багатьох країн світу.
2.
Презентація творів Паоло Коельйо (реклами книг письменника)
Реклама 1. «Книга Воїна Світла».
Ця книга запрошує
зануритись у світ вашої мрії, легко сприймати непередба-
чуваність життя і бути
гідними своєї долі. У коротких надихаючих притчах
Коельйо допомагає кожному з
нас виявити в собі свого Воїна Світла і всту-
пити на шлях тих, хто шукає
свій шлях і знаходить його. Автор перекона-
ний, що кожній людині
призначено стати «воїном світла» у цьому темному
світі.
Реклама 2. «На березі ріки Ріо-Пьєдра сиділа я і заплакала».
Один тиждень із
життя Пілар – молодої жінки, яка опинилась перед вибо-
ром. За цей тиждень вона
взнає про життя більше, ніж за минулі роки. Пілар
розуміє, що сенс життя заключається в любові, душевному
благополуччі і
гармонії з оточуючим світом.
Реклама 3. «Заїр».
Цілком ймовірно,
що незабаром критики назвуть цю книгу найкращим із ро-
манів знаменитого
бразильського письменника. Головний герой – популяр-
ний письменник, родом з
відсталої країни, в минулому хіпі і наркоман, а те-
пер респектабельний житель
Франції – настільки нагадує самого автора, що
складається враження, наче
розповідь йде про самого Паоло Коельйо. Це
книга-сповідь людини, в якої
безслідно щезає дружина. Він перебирає усі
можливі варіанти –
викрадення, шантаж, та тільки не те, що Естер змогла
піти, не сказавши ні слова,
що вона просто так розірвала їхні відносини.
Його почуття до неї двояке:
вона одночасно дратує і притягує його. Усі його
думки зайняті щезновенням
Естер. Він знає, що справиться зі своєю одер-
живістю, тільки якщо йому вдасться знайти
свою дружину.
3.
Коментар «літературного критика». П.Коельйо і Україна
Письменник
часто відвідує Україну. В один із приїздів до Києва легенда бразильської
літератури відзначив, що Україна його зачарувала.
«Мені довелось багато подорожувати, - сказав автор. – З
кожної подорожі я намагаюсь виносити максимум корисного. Україна вже написала
книгу в моїй душі».
Паоло
Коельйо відвідував також Львів. На зустрічах зі своїми шанувальниками він
приходив в національному українському одязі – сорочці-вишиванці. «Я відчуваю Україну навкруги себе», -
говорить він.
4.
Коментар вчителя.
Мабуть,
саме так і повинен вести себе метр. Метою його приїзда в Україну є намагання
змінити світ накраще. По-своєму. По-авторськи.
У
1988р. Паоло Коельйо написав книгу «Алхімік». Це символічне оповідання,
метафора життєвого шляху. На той час автор вже близько одинадцяти років вивчав
алхімію, цей досвід і знайшов відображення в книзі. «Алхімік» дотепер
залишається найбільш продаваною книгою в історії Бразілії і навіть згадується в
Книзі рекордів Гіннеса. Кілька голлівудських продюсерів одночасно зацікавилися
придбанням прав на фільм за мотивами книги. У 1993р. права були надані студії
«Уорнер Бразерс».
Далі
«Алхімік» стає бестселером у Іспанії, Португалії, Франції, Австалії, й у
багатьох куточках світу.
За
жанром твір П.Коельйо - філософська
притча. Давайте згадаємо зараз, що це таке.
5.
Словникова робота.
Притча – це невелике оповідання,
яке містить повчання в іносказальній, алегоричній формі. Вона ілюструє важливу
ідею, торкаючись проблем моралі, загальнолюдських законів. Притча є одним із
засобів вираження морально-філософських міркувань автора і почасти
використовується з метою настанови читачу у питаннях людської і суспільної
поведінки.
Алхімія – донауковий напрямок у
хімії. Назва вказує на зв’язок алхімії з мистецтвом плавки і лиття металів.
IV Формування нових знань, умінь, навичок
1.
Дослідницька робота.
Учні шукають у творі
ознаки притчі.
2.
Створення сюжетного ланцюжка роману «Алхімік».
3.
Бесіда за змістом.
1)
Які враження у вас про твір?
2)
Назвіть частини роману.
3)
Яку роль відіграють пролог і
епілог у романі?
4)
Хто головний герой роману?
5)
Тоді чому твір названо «Алхімік»?
6)
Чому Сантьяго, який навчався у
семінарії, став пастухом?
7)
Яка була в нього мета?
8)
Які сни бачить юнак?
9)
Який вплив мали на Сантьяго
зустрічі із циганкою Фатімою і царем Мельхіседеком?
10)
Перекажіть історію про секрет
щастя.
11)
Чому вчить випадок із Сантьяго,
який стався з ним на базарі в м. Танжер?
12)
Як Сантьяго вийшов з цієї
ситуації? Які риси характеру проявив при цьому?
13)
Чи згодні ви з таким висловом: «Я
жив только благодаря мечте. Я боюсь,
что, когда мечта станет явью, мне больше незачем будет жить на свете». Яка ваша думка про це?
14)
Чому Сантьяго раптом здалися
схожими на царя кондитер і крамар?
15)
Чому Сантьяго вирішив не
повертатися додому, в Андалузію, а пішов до пірамід?
16)
Хто такий Алхімік?
17)
Чому саме він провів Сантьяго до
пірамід?
18)
Розтлумачте слова Алхіміка: «Якщо
ти чогось бажаєш, увесь Всесвіт буде сприяти тому, щоб бажання твоє збулося»
19)
Про які скарби йдеться мова? («Де серце, там і скарби»)
20)
Прослідкуйте еволюцію розвитку і
життя на землі відповідно фразі: «…и
земля, на которой мы живем, станет лучше или хуже в зависимости от того, лучше
или хуже станем мы».
21)
Що таке
кохання в розумінні Сантьяго?
22)
Для чого, коли кохаєш, треба
намагатися стати кращим?
23)
Прокоментуйте притчу про старого і
його двох синів.
24)
Якій скарб отримав Сантьяго,
дійшовши до пірамід?
25)
Про що говорить той факт, що
скарби Сантьяго знайшов у себе вдома?
26)
Чи варто було йти за тридев’ять земель, долати важкі перешкоди, ризикувати
життям, щоб потім подивитися лише на піраміди і посміх-
нутися їм, а скарби знайти в
себе дома?
V Закріплення знань та вмінь учнів
1.
Робота над епіграфом до уроку.
2.
Вирішення проблемних ситуацій.
-
Чи може людина змінити свою долю?
-
Що є більш вирішальним в житті
людини: характер чи доля?
-
В чому смисл буття?
VI Підсумок уроку
Метод
незакінченого речення.
Сьогодні на уроці я зрозумів…
VII Домашнє завдання:
І. Написати невеликий твір-есе
на одну із запропонованих тем:
1.
В житті кожної людини повинен бути
свій Алхімік.
2.
Моє розуміння сенсу буття.
3.
Життя щедре до тих, хто слідує
своїй долі.
Необхідно опрацювати матеріал підручника з цієї теми та прочитати, можна переглянути фільм виробрицтва США-СРСР.
Немає коментарів:
Дописати коментар